Rumunia

Rumunia / Romania. Mapa Michelin

Rumunia / Romania. Mapa Michelin

 • Autor:
 • ISBN: 978-2-06-717213-5
 • Liczba stron:
 • Cena: 19 PLN
Portret użytkownika annaszczepanek

Wesoły Cmentarz

Niczym wesołym jest umrzeć. Boimy się śmierci. Patrzymy na nią nie jak na naturalną kolej rzeczy, ale jak na przekleństwo. Towarzyszą jej lamenty, płacze – nic, co wiązałoby się ze spokojem. Dlatego dziwi nas tak często, że śmierć może wiązać się też z uśmiechem. I jest on przy tym tak samo poważny jak żale wylewane litrami łez. Tak właśnie – radośnie – nietypowy jest rumuński Wesoły Cmentarz.
Góry Retezat. Mapa turystyczna Szarvas

Góry Retezat. Mapa turystyczna Szarvas

 • Autor:
 • ISBN: 978 963 00 3125 7
 • Liczba stron: 2
 • Cena: 28 PLN
Góry Fogaraskie. Mapa turystyczna Szarvas

Góry Fogaraskie. Mapa turystyczna Szarvas

 • Autor:
 • ISBN: 9789632025148
 • Liczba stron: 2
 • Cena: 28 PLN
Portret użytkownika annaszczepanek

Przejście graniczne Halmeu – Djakovo

Droga do granicy Przejście przez granicę nie jest czasem tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Bo nieraz jest, na przykład, otwarte dla ruchu pieszego, ale dla samochodowego już nie. To jednak jeszcze nie najgorsza sytuacja – autem zawsze wygodniej i szybciej można się przemieścić niż na nogach. Zdecydowanie gorzej jest wtedy, kiedy granicę przekroczyć można samochodem, ale piesi muszą wrócić tam, skąd przyszli i próbować swojego szczęścia gdzie indziej. W tym przypadku uważni muszą być backpackerzy, którzy chcieliby przekroczyć granicę rumuńsko-ukraińską i przejść z Halmeu do Djakova.   
Portret użytkownika annaszczepanek

Transylwania – miejsca, które trzeba odwiedzić

Krajobrazy Transylwanii Wiele osób, gdy słyszy słowo "Transylwania", widzi oczyma wyobraźni hrabiego Draculę. Kiedy zaś pada nazwa "Siedmiogród", przypominają im się lekcje historii i Stefan Batory. Nie wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o tę samą krainę – że Transylwania oraz Siedmiogród to jeden teren, znajdujący się obecnie w granicach Rumunii.
Portret użytkownika annaszczepanek

Na zamku Draculi: Bran

Zamek w Branie Bran nie byłby zapewne tak znany, gdyby nie świetnie rozpromowane, opowieści dotyczące tego miejsca. Mówi się, że w lokalnym zamku swoją siedzibę miał hrabia Dracula. A przecież być w Rumunii i nie zobaczyć spadkobierstwa tego legendarnego możnowładcy nie sposób! Dlatego też jeśli chciałbyś nabyć obrazek z Draculą, otwieracz do piwa z Draculą albo cokolwiek innego – z Draculą, wybierz się do Branu. Jeśli nie jesteś zainteresowany podaniami bez odniesień do historycznych faktów, też możesz tam przyjechać. Tę urokliwą miejscowość warto zobaczyć bez względu na to, kto i kiedy w niej mieszkał.
Portret użytkownika annaszczepanek

Autostop w Rumunii

Widok z auta Jeżdżenie autostopem po Rumunii nie jest rzeczą specjalnie trudną. Na stopa jeżdżą tam wszyscy, również (a może przede wszystkim) miejscowi. Sytuacja, w której wielu mieszkańców korzysta na co dzień z tego sposobu podróżowania jest dla przybyszów z obcego kraju dużym ułatwieniem z jednej strony, z drugiej zaś – nie zawsze. Jakie zasady panują na rumuńskich drogach odnośnie do autostopowiczów?