Transylwania – miejsca, które trzeba odwiedzić

Portret użytkownika annaszczepanek
Krajobrazy Transylwanii
Krajobrazy Transylwanii

Wiele osób, gdy słyszy słowo "Transylwania", widzi oczyma wyobraźni hrabiego Draculę. Kiedy zaś pada nazwa "Siedmiogród", przypominają im się lekcje historii i Stefan Batory. Nie wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o tę samą krainę – że Transylwania oraz Siedmiogród to jeden teren, znajdujący się obecnie w granicach Rumunii.


    Zwiedzanie Transylwanii

Historia Transylwanii sięga czasów antycznych, przede wszystkim jednak wiele w niej – świetnie zachowanych – pamiątek po średniowieczu. To obszar niesamowicie zróżnicowany – tak pod względem kultur, jak i obyczajów. Stare mury i zamczyska przyciągają tak samo jak folklor oraz piękne widoki, wśród których miasta i wioski zostały założone. Jadąc tam, warto tak zaplanować wycieczkę, aby zobaczyć jak najwięcej tego rumuńskiego regionu.

 • Cluj Napoca – jest największym miastem Transylwanii i najważniejszym ośrodkiem przemysłowo-gospodarczym; dwujęzyczne, pamięta czasy węgierskie, dlatego też nazwy ulic w nim zapisywane są zarówno po rumuńsku, jak i po węgiersku; w Cluj Napoce zobaczyć można wiele, m.in. kościół św. Michała, budynki uniwersyteckie, zwiedzić muzea (zwłaszcza Narodowe Muzeum Sztuki i Narodowe Muzeum Historii Transylwanii); strudzeni podróżni cienia zaznają w ogrodzie botanicznym datowanym na początek lat 20. XX wieku.
   
 • Sybin (Sibiu) – jeden z siedmiu grodów historycznego Siedmiogrodu; już w średniowieczu pełnił rolę ważnego ośrodka rzemieślniczego; tutaj założony został pierwszy rumuński bank; co warto zobaczyć? Przede wszystkim: rynek ze starą zabudową i m.in. Starym Ratuszem, wieżę Schodów z XIII wieku, kościół Franciszkanów, a także muzea, Muzeum Kultury Ludowej ASTRA czy Muzeum Historii Naturalnej.
   
 • Târgu Mureş – średniej wielkości miasto, które istnieje przynajmniej od XIV wieku; najważniejszy zabytek Târgu Mureş to średniowieczna twierdza, warto też zobaczyć m.in. Katedrę greckokatolicką, cerkiew drewnianą, jak również pomnik gen. J. Bema.
   
 • Braszów (Braşov) – ma duszę i jest ze względu na to porównywany do Krakowa; piękna starówka, a także wiele zabytków (w tym Czarny Kościół, Synagoga, zamek) oraz mających tam miejsce wydarzeń kulturalnych, czynią z Braszowa prawdziwą perełkę, w której warto się zatrzymać.
   
 • Raşnov – miasto słynące z dużego zamku chłopskiego, zwanego "rumuńskim Carcassonne"; zachowały się w nim nie tylko mury miejskie, ale też średniowieczny gród okalany przez fortyfikację; Raşnov znajduje się ok. 15 km od Braszowa.
   
 • Bran – niewielkie miasteczko leżące 30 km od Braszowa, słynie z zamku Draculi, który rok rocznie odwiedzają tysiące turystów; to, czy rzeczywiście przebywał w nim przez dłuższy czas słynny hospodar, jest jednak rzeczą wątpliwą.
   
 • Poienari – tutaj dociera zdecydowanie mniej turystów niż do Branu, tymczasem Poienari jest rzeczywistą siedzibą Draculi; wśród lasów znajdują się tam ruiny zamku, który hrabia naprawił i w którym rządził krwawo.
   
 • Sighişoara – to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miasteczek Transylwanii; ma antyczne korzenie, a historia grodu sięga XIII wieku. Jedno z najważniejszych średniowiecznych miast tego regionu – większość zabytków znajduje się na starym mieście, otoczonym zewsząd fortyfikacjami; Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Sighişoary jest Wieża Zegarowa, a także Schody Szkolne czy dom Draculi; w lipcu odbywa się tam Festiwal Średniowiecza.
   
 • Viscri – malowniczo położona wioska, w której znajduje się jeden z kościołów warownych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO; znajduje się ok. 90 km na północny-zachód od Braszowa oraz ok. 40 km na północny-wschód od  Sighişoary.
   
 • Alba Iulia – historyczna stolica Siedmiogrodu, miasto o antycznych korzeniach i z niesamowicie bogatych dziejach; nie jest popularnym celem wycieczek turystycznych, a szkoda; zwiedzając, dotrzeć warto zwłaszcza na górne miasto, gdzie znajduje się zamek, na którego terenie są m.in.: dwie katedry, w tym jedna średniowieczna, a także biblioteka z rzadkimi rękopisami; warto przyjrzeć się również imponującym bramom twierdzy.
   
 • Câlnic – wieś oddalona zaledwie o 30 km od Alby Iulii. W niej znajduje się jednen z rumuńskich zamków chłopskich z XIII wieku, który również znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
   

Ile dni przeznaczyć na podróż przez Transylwanię? Wszystko zależy od tego, jakim środkiem transportu się jedzie. Jeśli w podróż wyrusza się samochodem, wtedy tydzień powinien być wystarczający do tego, żeby dotrzeć w każde miejsce (jak dokładnie je zobaczyć, to już inna sprawa). Natomiast podróż autostopem czy środkami transportu publicznego na pewno będzie trwała dłużej – trzeba więc na nią przeznaczyć przynajmniej dwa tygodnie.

Tekst  i foto: Anna Szczepanek

 

Dodatkowe media

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.